Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya °C
Konya
°C
°C
°C
°C
°C

Ilgın Tapu Müdürü Emin KARATAŞ “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 177 Yaşında”

Ilgın Tapu Müdürü Emin KARATAŞ “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 177 Yaşında”
21 Mayıs 2024 14:19
106

Ülkemizde ilk Tapu Teşkilatı 21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuş ve Cumhuriyete kadar çeşitli isimler altında görevini sürdürmüştür.
Ilgın Tapu Müdürü Emin KARATAŞ “Tesis edilen ilk kayıtlar tamamen mülkiyete ve tapu işlemlerine yönelik olmuş ve bu dönemlerde hiçbir harita çalışması, kadastro tesisi ve güncelleştirilmesi konusunda da bir çalışma yapılmamıştır. Cumhuriyetin kurulmasından sonra bağımsız bir tapu teşkilatının oluşturulması konusu; özel bir dal olması, bu hususta özel bir deneyim gerektirmesi ve kapsamının genişliği sebepleriyle önem kazanmıştır. Bunun üzerine 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü Teşkilatı kurulmuştur. Bu teşkilat bünyesine 1925 yılında 658 sayılı Kanunla kadastro birimi ilave edilmiştir.
Müdür KARATAŞ “Bu yıl 177. Yaşını kutlayacak olan kurumumuz, teknolojide öncü kurum olma hedefi ile TAKBİS, MEGSİS, TARBİS, 3B Şehir Modelleri, e-Tahsilat, e-Randevu, e-Haciz, e-Terkin, e-İpotek, e-Arşiv, Web Tapu, Parsel Sorgu gibi birçok proje ve yeniliğe imza atmıştır.
Ilgın Tapu Müdürü Emin KARATAŞ “Bu köklü kurumumuzun Ilgın birimi olarak Müdürlüğümüz, 2023 yılı sonu itibariyle 27.287 işlem hacmi ile kapatmış, 2024 yılı bugün itibari ile ise 10.354 işlem hacmine ulaşmıştır. Genel Müdürlüğümüzün e-arşiv projesine 177.412 adet işlem dosyası ayıklanıp tasnif edilerek ve 86.013 adet evrak taranıp elektronik ortama aktarılarak katkı sağlanmış, daha önce tespit edilemeyen 8.640 adet malikin TC Kimlik Numaraları detaylı araştırılmak suretiyle tespit edilerek sisteme girilmiştir. Bütün bu çalışmaların yanı sıra yaklaşık olarak yıllık 30.000 kişiye hizmet sunulmaktadır.
Müdür KARATAŞ “Kurumumuzun genel projelerine en yüksek seviyede katkı sağlarken, Müdürlüğümüzden hizmet alan vatandaşlarımıza da herhangi bir hak kaybına yol açmadan, mağduriyete sebep vermeden, yerinde ve zamanında hizmet vermeye gayret göstermekteyiz. Bu bağlamda; ağır işlem yükü ve sorumluluğu altında, üstün gayret göstererek, görevlerini yerine getiren Müdürlük personellerime teşekkür eder, tüm kurum çalışanlarımızın 177. Kuruluş yıl dönümünü kutlarım”dedi.

REKLAM ALANI
Whatsapp Destek